خانه / آثار تاریخی / چهار برکه اِشبَه استهبان

چهار برکه اِشبَه استهبان

درباره چهار برکه اِشبَه
در کوه اِشبَه استهبان برکه (آب انبار) هایی به صورت سنگ تراش بر سطح سنگی زمین کوه وجود دارد که به چهل برکه یا چهار برکه مشهور است.
دوبركه واقع در شهرستان استهبان، بخش مركزي، دهستان ايج، در منطقه دور‌افتاده اشبه و در ارتفاع يك ‌هزار و 792 متري از سطح دريا قرار دارد. با توجه به اينكه منطقه اشبه يك منطقه دور‌افتاده بوده است اين بركه‌ها به‌منظور جمع‌آوري آب باران در فصل زمستان براي استفاده در مصارف عمومي افراد و احشام ساخته شده‌اند و متعلق به قرون ميانه اسلامي است و به‌دليل وجود دو‌بركه در كنار يكديگر به دوبركه نامگذاري شده است كه شامل دو مجموعه بركه چهارتايي و دوتايي در فاصله 50 متري از يكديگر است. بركه شماره يك در ابعاد دو در دو و بركه شماره دو در ابعاد 60/3 در 70/1 متر در دل صخره كنده شده‌اند. يكي از بركه‌ها داراي دو پلكان و ديگري داراي سه پلكان براي دسترسي به داخل هستند. اعماق بركه‌ها بين 2 تا 5/2 متر متغيير است. براي پوشش سطح اين بركه‌ها از دامنه همين صخره‌ها تعدادي سنگ به‌صورت استوانه‌اي اما نه‌چندان منظم و بعضا به‌صورت گوشه‌دار از كوه جدا شده‌اند كه به‌صورت عرضي روي بركه‌ها قرار داده شده‌اند. روي يكي از بركه‌ها چهار درپوش گذاشته شده است و بر روي ديگري هيچ درپوشي نيست. ابعاد اين درپوش‌ها به‌قطر 50 تا 70 سانتي‌متر و طول دو متر است. ساخت اين بركه‌ها مربوط به قرون ميانه اسلامي و حكومت محلي شبانكاره است. بركه‌هاي تاريخي دوبركه همچنان پس از گذشت دوره‌هاي مختلف استوار و پابرجا باقي مانده و دخل و تصرف خاصي در آنها مشهود نيست.

ثبت ملی چهار برکه
سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان فارس، تمام مراحل شناسايي و ثبت اثر تاريخي دوبركه شهرستان استهبان را در سال 1387 به‌پايان برد و پس‌ از طي مراحل و تشريفات قانوني اين اثر به شماره ثبتي 24219 به فهرست آثار ملي ايران پيوست. مجموعه تاريخي دوبركه از تاريخ ثبت تحت حفاظت و صيانت اين سازمان قرار داشته و هرگونه دخل و تصرف درآن ممنوع است.
تصویر از سید حسن کشفی