خانه / آثار تاریخی / آبشار استهبان

آبشار استهبان

درباره آبشار استهبان

این آبشار که در واقع یک آبنمای تقریبا 70 ساله است، به خاطر طراوت و زیبایی خود، هر روزه محلی برای تجمع مسافران و گردشگران شهرستان استهبان است. روبروی این آب نما، یک جویبار که در مسیر آن درختان قدیمی سرو وجود دارند، واقع شده است و در کنار این جویبار «مقبره شهدای گمنام» وجود دارد.
مجید اسکندرری در کتاب «آبشارهای ایران» (انتشارات ایرانشناسی، تهران: 1389، ص 145) می نویسد: «این آبشار در جنوب شهرستان استهبان و در فاصله 170 کیلومتری شیراز قرار دارد. آب آن از یک رشته قنات دارای چندین حلقه چاه بسیار عمیق در دامنه کوههای جنوبی آن تامین می شود. در گذشته نه چندان دور آب این قنات قدیمی در مسیر خود چندین آسیاب آبی را بکار می انداخته که هنوز هم آثار آنها باقیست. امروزه انتهای مسیر آبشار سنگچین شده است. همچنین دو آبشار دیگر بنام لای تاریک و سلطان شهباز در این شهرستان قراردارد.»

تاریخچه آبشار استهبان

آبشار استهبان به جای آسیاب سومی و با استفاده از جدول تنوره آن در محوطه باغ ملی ساخته شده است.

آبشار استهبان
لوح سنگی آبشار استهبان
یک لوح سنگی در کنار این آب نما در سال 1392 نصب شده است که در آن چنین نوشته ای به چشم می خورد: «این آبشار در سال 1320 شمسی توسط مرحوم استاد حاج احمد علی دژ، سنگتراش با همکاری محمود روشنعلی در زمان بخشداری آقای حقیقت با نظارت موسیو آژانتین، تراشیده و نصب گردیده و در تاریخ 1321/7/21 آبگیری گردیده است. ملات آبشار از ساروج می باشد. این آبشار قبلا آسیاب سومی بوده است…»